SL  |  EN 

KiviSubmenus

Arbitraža v času oživljanja kapitalskih trgov

UVODNIK

Arbitraža s pridihom entuziazma

Marko Djinović, prof. dr. Aleš Galič

Leto 2014 bi na področju arbitraže lahko opisali kot dinamično, razvojno usmerjeno in polno entuziazma. Kjer je dinamika, so tudi spremembe. Med pomembnejše pozitivne spremembe lahko štejemo sprejetje novele ZIZ-J, s katero je zakonodajalec naposled le omogočil sobivanje arbitraže in postopka izvršbe na podlagi verodostojne listine. Kjer je razvoj, je tudi napredek. Pomemben dejavnik razvoja arbitraže v Sloveniji (in nasploh) je sodna praksa. Letos smo bili priča (za slovenske razmere) zelo bogati praksi Vrhovnega sodišča na področju arbitraže, ki kaže na visoko stopnjo razumevanja sodobnega koncepta arbitraže in tvori pomembno podstat za nadaljnji razvoj slovenskega arbitražnega okolja, ki je del našega širšega pravnega sistema. Kjer je entuziazem, se zbirajo ljudje in se rojevajo prave vsebine. Na letošnji Konferenci slovenske arbitraže se je zbralo več kot 150 udeležencev iz regije. Vsebine, ki so zaznamovale letošnje leto in hkrati predstavljajo glavne razvojne usmeritve v prihodnje so arbitražno reševanje sporov med poslovnimi subjekti s področja “ex-Yu”, postavljanje mostov med mediacijo in arbitražo ter iskanje priložnosti arbitraže v času oživljanja kapitalskih trgov. 

In o čem bomo brali v tokratni številki revije? Aktualna številka sledi glavnim razvojnim mejnikom, ki smo jih v letu 2014 zabeležili na področju arbitraže. V središču se ukvarjamo s priložnostmi arbitražnega reševanja sporov v združitvah in prevzemih, širšo obravnavo arbitraže v času oživljanja kapitalskih trgov pa zaokrožujemo z arbitražnim reševanjem sporov v postopkih privatizacije podjetij v državni lasti. Z obema temama je tesno povezano vprašanje zaupnosti v arbitražnem postopku, ki ga posebej obravnavamo. Dodano vrednost za uporabnike predstavlja tudi prispevek o arbitraži in izvršbi na podlagi verodostojne listine, ki bosta ob uveljavitvi novele ZIZ-J naposled le postala “kompatibilna postopka”. In ne nazadnje, v luči najnovejše sodne in arbitražne prakse, končno “razblinjamo mit” o sporni avtentični razlagi 40. člena Zakona o gospodarskih javnih službah, ki je tri leta predstavljala “madež” na (sicer modernem in arbitraži prijaznem) slovenskem pravnem okolju.

Ob zaključku še enega uspešnega leta izhajanja revije se zahvaljujeva avtorjem, ki ste prispevali k letošnjim izdajam. Skupaj vas je sodelovalo 26, iz šestih različnih držav. Zahvaljujoč vam, smo tudi letos orali ledino, z objavo številnih, v našem prostoru izvirnih tem. Tudi v letu, ki prihaja, bo Slovenska arbitražna praksa ostala zvesta svojemu temeljnemu poslanstvu. Prizadevali si bomo za približevanje arbitražnega reševanja sporov poslovni skupnosti in odvetnikom, nadaljnji razvoj arbitražnega prava in prakse v Sloveniji in povezovanje deležnikov arbitraže, s prenosom znanja in najboljših praks v Slovenijo. Temeljna vodila naše uredniške politike bodo sodobnost zasnove, aktualnost, visoka kakovost, izvirnost in uporabna vrednost vsebin.

Naj bodo arbitraži tudi v letu 2015 zvezde naklonjene!

Arbitraža v času oživljanja kapitalskih trgov

Slovenska arbitražna praksa

Arbitraža v času oživljanja kapitalskih trgov
Letnik III, Številka 3 (november 2014)

 

< NAZAJ NA KAZALO VSEBINE