SL  |  EN 

KiviSubmenus

Poti v arbitraži

FIDIC POGODBE IN REŠEVANJE SPOROV

Reševanje sporov iz pogodb FIDIC


doc. dr. Konrad Plauštajner

FIDIC teksti ponujajo s praktičnega vidika zelo uporabno in cenovno sprejemljivo obliko alternativnega reševanja sporov v obliki KRS. S tem so se FIDIC 1999 in kasnejši močno približali potrebam prakse, ki je na te možnosti pozitivno reagirala. Zato v praksi ne prihaja do primerov, da bi stranke takšno možnost pogodbeno izključevale. Pravila o KRS običajno nadgradijo s svojimi rešitvami, ki niso vedno optimalne. Dosedanje praktične izkušnje z delom KRS, še zlasti v investicijskih sporih, so pozitivne. To ne pomeni, da se stvari ne bi mogle izboljšati z ustreznim kreativnim postopkom strank, ko se pri pripravi pogodbe srečajo tudi s problematiko reševanja sporov. Ta je vezana na kvaliteto, hitrost in stroške, ki so potrebni, da pridemo do odločitve. 

Tehtna in prepričljiva odločitev KRS, katere dokončni učinek se sicer lahko suspendira z navadno izjavo o nezadovoljstvom, daje možnost strankam, da ponovno preučita svoje pozicije in uravnotežita svoje zahteve. Ko KRS odloči o sporu, s tem, razen, če bi bila njena odločitev zelo diskutabilna ali celo avtoritativna, dejansko zakoliči nadaljnjo pot, kje so ali niso meje upravičenosti predlagateljevih zahtevkov. Vse to ob kvalitetni odločitvi KRS ni lahko preobrniti v morebitnem nadaljnjem arbitražnem postopku, kjer se odločitev KRS pojavi kot dokaz. Zato praksa kaže, da stranke skušajo iz lastnih interesov tudi po odločitvi KRS doseči sporazum, kar se nemalokrat kaže v obliki dogovora. 

Ni dvoma, da je institut KRS kot ga urejajo FIDIC teksti opravičil svoj pomen in ga je možno le še izboljšati, nikakor pa ne zanemariti. Zato bi ga bilo na področju investicij, gradbenih poslov, dobave in montaže opreme ipd., s primerno prilagoditvijo uporabiti tudi v tistih pogodbenih razmerjih, ko pri pripravi pogodbe niso bili uporabljeni FIDIC teksti. Na mednarodni ravni je KRS že postala standardni način alternativnega reševanja sporov, zato jo pogodbene stranke brez zadržkov tudi vključujejo v pogodbene tekste.

 

 

 

 

 

 

Poti v arbitraži

Slovenska arbitražna praksa

Smeri v arbitraži
Letnik IV, Številka 2 (junij 2015)

 

< NAZAJ NA KAZALO VSEBINE