SL  |  EN 

Novice in dogodki

Novice in dogodki

DnnForge - NewsArticles

08.05.2018

21. 4. 2018 je potekal finalni del VII. državnega tekmovanja Prav(n)a rešitev, na katerem so se študenti prava potegovali za pripravništvo prakso v petih uglednih odvetniških pisarnah, ki delujejo na področju gospodarskega in korporacijskega prava.

Letos je pod okriljem Ženevskega kluba pravnikov potekalo že sedmo državno tekmovanje Prav(n)a rešitev, ki ga je tradicionalno podprla tudi Stalna arbitraža pri Gospodarski zbornici Slovenije. Tekmovanje je namenjeno študentom vseh slovenskih pravnih fakultet in temelji na reševanju primerov s področja civilnega in gospodarskega prava, ki jih pripravijo in študentom zastavijo izkušeni odvetniki. Najboljši tekmovalci si z zmago zagotovijo 1-mesečno plačano pripravništvo in s tem priložnost, da se dokažejo z delom v eni izmed najuglednejših slovenskih odvetniških pisarn. Gre za dogodek, ki študentom omogoča pridobitev neprecenljivih praktičnih izkušenj, odvetniške pisarne pa poveže in seznani z mlado generacijo kmalu zaposljivega pravniškega kadra.

V letošnjem letu se je tekmovanja udeležilo 35 ekip oziroma skupaj 105 študentov višjih letnikov pravnih fakultet, pri čemer je bilo tekmovanje tudi letos sestavljeno iz predtekmovanja in finalnega dela. V predtekmovanju, ki je dne 13. 4. 2018 in 14. 4. 2018 potekalo pisno in preko spleta, so študenti reševali krajše primere vseh sodelujočih odvetniških pisarn. Najboljših 15 ekip se je uvrstilo v finale, ki je sledilo v dveh delih. V sklopu prvega dela je, dne 20. 4. 2018 v prostorih Pravne fakultete v Ljubljani, vsaka odvetniška pisarna ekipam, ki so ji bile z žrebom dodeljene, predstavila primer in nalogo, ki ju je pripravila za finalni del tekmovanja. Vsaka ekipa je nato imela na voljo približno 24 ur časa za sestavo in oddajo rešitev naloge . Drugi del tekmovanja je potekal dne 21. 4. 2018 v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije. Zahtevno delo je čakalo tako tekmovalce kot odvetniške pisarne: ekipe, po besedah katerih so njihovi člani v iskanju prav(n)e rešitve bedeli pozno v noč, so morale že zgodaj zjutraj oddati svoje izdelke, ki so jih nato ocenili predstavniki sodelujočih odvetniških pisarn. Sledili so ustni zagovori rešitev, kjer so tekmovalci pokazali svoje retorične spretnosti in veščine argumentiranja, predstavniki pisarn pa so imeli možnost preveriti, kako se tekmovalci spopadajo s stresom in prilagajajo potrebam hitrega reševanja problemov pred katere jih postavi ustno izpraševanje. Po koncu ustnih zagovorov je sledil še kratek zaključni protokol, zmagovalce VII. Prav(n)e rešitve pa so odvetniške pisarne razglasile na večernem druženju v Opera baru, ki so se ga udeležili vsi finalisti, predstavniki odvetniških pisarn in organizacijski odbor.

Letos je na Prav(n)i rešitvi sodelovalo pet odvetniških pisarn, ki se primarno ukvarjajo z različnimi vidiki gospodarskega in korporacijskega prava, in sicer Odvetniška pisarna Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji, Odvetniška pisarna Ilić & partnerji, Odvetniška pisarna Jadek & Pensa, Odvetniška pisarna Odvetniki Šelih & partnerji, prvič pa se nam je pridružila Odvetniška pisarna Miro Senica in odvetniki. Organizacijski odbor VII. Prav(n)e rešitve, ki je priredil dogodek, je letos vodil predsednik Ženevskega kluba Luka Ržek, sestavljali pa so ga še Tim Čebulj, Katarina Černivec, Urša Demšar, Jan Kohek in Nejc Širec. Tako kot vsako leto je bil tudi letos organizacijski odbor sestavljen iz starih in novih članov Ženevskega kluba, kar omogoča prenašanje obstoječega znanja in izkušenj s starih na nove člane, obenem pa novi člani k organizaciji doprinesejo nove ideje in svež način razmišljanja.

Že od samega začetka tekmovanja je ideja in namen Prav(n)e rešitve zagotoviti možnost študentom prava, da preizkusijo svoje sposobnosti reševanja pravnih problemov in argumentiranja v praksi ter na ta način nadgradijo teoretično znanje, ki ga pridobivajo v sklopu fakultetnega izobraževanja. Konsistentno velika udeležba dokazuje, da je Prav(n)a rešitev postala uveljavljeno in priljubljeno tekmovanje, ki predstavlja zapolnitev vrzeli v pravniškem študiju, ki je prepogosto usmerjen zgolj v teoretično znanje in le malokrat v reševanje praktičnih primerov.